poniedziałek, 3 lutego 2014

sto dwadzieścia sześć - V Turniej Polskiej Ligi Walk Rycerskich

W weekend po raz kolejny przenieśliśmy się z W. w czasy średniowiecza. Choć trochę oszukane czasy średniowiecza ;-) bo choć na turnieju ligowym pojawiło się mnóstwo osób w rycerskich zbrojach to byli to zawodnicy, którzy walki rycerskie traktują jako dyscyplinę sportową. Trzeba umieć oddzielić rekonstrukcję od zawodnictwa. Jest to trudne, bo nie ma wyraźnych wyznaczników kogo należy nazywać "rycerzem", a kogo "zawodnikiem". Ja mam takie dwa kryteria, aby kogoś nazwać "zawodnikiem":
1. Zawodnik wkłada pod zbroję koszulkę termoaktywną (coś co mnie jako rekonstruktora bardzo drażni) oraz
2. Zawodnicy podczas sezonu turniejowego nie śpią w obozie. Przyjeżdżają tam tylko, by zgarnąć nagrodę pieniężną (nie ma pieniążków, nie ma zawodnika).
Gdyby mnie ktoś spytał jaki jest mój osobisty stosunek do zawodnictwa to odpowiedziałabym... niech sobie robią co tam chcą tylko niech omijają turnieje stricte rekonstrukcyjne z daleka. Lub skoro na takie przyjeżdżają niech zachowują się jak wszyscy obecni na turnieju: spanie pod namiotem na sianie, 100% historyczności, zero izotoników i brak odzieży termoaktywnej. 

Ale wracając do turnieju w Jaworznie to muszę powiedzieć, że organizacyjnie wszystko wyglądało super! Na pierwszy ogień walki juniorów (których nie pochwalam), później wielki bohurt 16 na 16 (aż ja odczuwałam ciosy zadawane zawodnikom, auć!), następnie turniej broni drzewcowej (myślałam, że będzie ciekawszy :-P), turniej miecza długiego (za którym nie przepadam) oraz miecza i tarczy. Na sam koniec zostawiono bohurt 5 na 5, czyli to po co się wszyscy tutaj pojawili ;-D muszę powiedzieć, że to najciekawsza część. W. kibicował Bojowemu Hufcowi Południa, a ja Sierotkom (zajęli drugie miejsce). Na koniec załapaliśmy się na darmowy obiadek, a ja oglądnęłam historyczne wyroby Kuby ;-)

Gdyby kogoś interesowały szczegóły V turnieju ligowego zapraszam do odwiedzenia strony organizatorów: Bractwo Rycerskie Ziemi Jaworznickiej oraz Polska Ligia Walk Rycerskich.

Zdjęcie nr 126 prosto z Jaworzna ;-)


1 komentarz: