piątek, 14 lutego 2014

sto trzydzieści - średniowieczny pugilares

Dziś krótki post dedykowany średniowieczu ;-) wczoraj od mojego W. dostałam średniowieczny gadżet jakim jest pugilares. Podejrzewam, że nawet ludziom związanymi z rekonstrukcją ciężko będzie domyślić się co to jest.

Słowo pugilares (również pulares) oznacza w języku łacińskim "tabliczki do pisania". Jest to skórzany przedmiot, w którym trzyma się gliniane tabliczki lub (w moim przypadku) kartki papieru czerpanego. Przedmiot ten był popularny w kręgach dworskich w XIII i XIV wieku, a od XV wieku również w miastach. Noszono go na szyi lub przywiązanego do paska. Przechowywano w nim tabliczki z tekstami modlitw lub z ważnymi informacjami.
W późniejszych wiekach pugilares-notatnik ewoluował w portfel, w którym noszono banknoty i monety :-)

Nr 130 oraz kawałek mojego pugilaresu :-))


8 komentarzy:

 1. nie znam sie na sredniowieczu, wole renesans <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Średniowiecze jest bardzo ciekawe :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubie średniowiecze, a to jest cudowne <3
  ♥blog-klik♥

  OdpowiedzUsuń
 4. Ach cały czas miałam nadzieję, że przeczytam, że to z czekolady :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniały wygląd bloga,posty są bardzo ciekawe i bardzo fajnie się je czyta,zdjęcia są bardzo dobrej jakości. Nic dodać nic ująć. Z chęcią będę na bieżąco i będę często wpadać. W wolnej chwili zapraszam do mnie http://snackbills.blogspot.com może coś Ci się spodoba.+ Za obserwację oddaję to samo,lecz jeżeli wiesz,że nie będziesz czytała mojego bloga nie obserwuj:* Miłego dnia pozdrawiem. ~ Snackbills ♥

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne :)

  http://karolina-life-and-fashion.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń